İL GENEL MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ PAZARTESİ

 

Yalova İl Genel Meclisin`de dananın kuyruğu pazartesi günü yapılacak olan Meclis Başkanlığı seçimiyle kopacak.

DP`li güven Yılmaz`ın partisinden istifa ederek Ak Parti grubu ile anlaşma yapması Başkanlık seçimini nasıl etkileyecek bunu pazartesi günü göreceğiz.

Komisyonlara girebilmek için Muhafelet grubundan ayrılarak Ak Parti`lilerin grubuna dahil olan Güven Yılmaz`dan sonra, Dün Ak Parti İl Binasında yapılan grup toplantısında üyelere Ali Rıza Alkış`tan başkasına oy vermeme yemini ettirildi.

İl Genel Meclisinde Atalay Beştaş`ın istifasıdan sonra 7`e düşen sayı Güven Yılmaz ile birlikte tekrar 8 üyeye yükseldi. 7 Kişi kalan Muhalefet grubunun ( CHP,MHP, Bağımsız) adayı ise Atalay Beştaş.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ NEDEN ÖNEMLİ!

İstafa ederek Milletvekilli aday adaylığı müracaatı yapan eski İl Başkanı Temel Coşkun`un Genel Merkezine bulunduğu tahahütlerin başında İl Genel Meclis Başkanlığı var.

Genel Merkezine Milletvekilliği vizesi alabilmek için İl Genel Meclis Başkanlığı`nı takrardan alacağı tahahhütünde bulunan Temel Coşkun kulisleri bizzat kendi yaptı.

Yerine bıraktığı ve kendisinin dizayn ettiği İl Yönetimi ve Başkanı Mazhar Aydın ise kulis çalışmalarında bizzat rol oynadı.Dün kü grup toplantısında İl Başkanı Mashar Aydın`ın üyelere ` yemin ettirerek` söz aldığı belirtildi.

DİĞER ADAY ADAYLARININ GÖZÜ DE BU SEÇİMDE.

Ak Parti`de şans Milletvekilliği için en önemli viraj Pazartesi günü yapılacak olan Meclis Başkanlığı seçimi.Öyle ki Meclis Başkanlığı`na Ali Rıza Alkış`ın seçilmesi halinde Ak Parti`li 22 Milletvekili aday adayının umutları oldukça azalmış oluyor.Genel Merkezine Meclis Başkanlığını tekrar alma tahahütü veren Temel Coşkun`un ise önü oldukça açılmış olacak.

GÜVEN YILMAZ HANDİKAP`I

Demokrat Partİ`den İl Genel Meclis üyeliğine geçen Güven Yılmaz`ın ,istifa ederek Ak Parti grubuyla hareket etmesi ile ilgili olarak iki ayrı görüş var.

Birinci görüş; Koçal- Coşkun birlikteliği plan üzerinde devam ediyor.Önceden belirlenmiş plana göre İmar konuları ile ilgili olarak Ak Parti`nin desteğini alan Koçal bunun karşılığında Güven Yılmaz`ı Meclis Başkanlığında Ak Parti`ye verecek, Temel Coşkun`un önünün açılması sağlanacak ve Nisan ayında da İmar revizyon planları gündeme alınarak meclisten geçirilecekti. Bu plana istinaden Güven Yılmaz`ın Ak Parti`ye destek verdiği belirtiliyor.

İkinci görüş ise; bunun tam tersi. Koçal- Coşkun flörtü Ak Parti Genel Merkezi tarafından soğuk karşılanınca taraflar birbirlerinden uzaklaştı.Bu plan`ın kendi işini zorlaştırdığını anlayan Temel Coşkun ve Yakup Koçal bir gün arayla birlikteliği reddettiler. Böylece Temel Coşkun Genel merkez nezlinde soğuk bakılan planı bertaraf etmiş oldu. Ancak iddiaya göre Meclis üyesi Güven Yılmaz bu süreçte Yakup Koçal`ın kontrolunden çıktı . Komisyonlarda görev alabilmek için Ak Parti grubuna destek veren Güven Yılmaz`ın bu hareketinin münferit ve bireysel bir hareket olduğu konuşuluyor.

Meclis Üyesi Güven Yılmaz’ın Ak Parti’li Meclis üyesi adayı destekleyeceği öne sürülürken, Yılmaz’ın Muhalefet grubuyla da dirsek temasında olduğu ve anlaşma olduğu takdirde Muhalefet grubunu destekleyeceği iddia edildi. 4 Nisan’da gerçekleşecek olan seçimler gizli oy açık sayım esasına göre yapılacak.


İLHAN EVCİN VE BARBAROS BİNİCİOĞLU OYLAMAYA BİZZAT KATILACAK.

Ak Parti Milletvekili İlhan Evcin`in ve eski Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu`nun da kırılma noktası olan Meclis Başkanlığı oylamasına bizzat katılacağı,oylamayı izleyeceği gelen haberler arasında.

HABER-YORUM; OSMAN ORAL


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler


Termal Videolar

Termal life